HLP-80H-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
5A 9 ~ 15V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HLP-80H-15
DigiKey Part Number
1866-5228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLP-80H-15
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-15V 5A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
75 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Not For New Designs
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
88.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Rectangular, 6 Position
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.57" L x 2.09" W x 1.16" H (167.0mm x 53.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
9 ~ 15V