HLN-40H-30A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 67
Datasheet
1.34A 30V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HLN-40H-30A
DigiKey Part Number
1866-2650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLN-40H-30A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 30V 1.34A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
40 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Not For New Designs
Ratings
IP64
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
88.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.34" L x 2.42" W x 1.38" H (161.0mm x 61.5mm x 35.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, PSE, TUV, UR
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
30V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.34A