LED40W-030-C1400-D
DigiKey Part Number
1121-1308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED40W-030-C1400-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 10-30V 1.4A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4A 15 ~ 30V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED40W-030-C1400-D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
Thomas Research Products
Dimming
Analog
Series
Ratings
IP66, NEMA 4
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Efficiency
85%
Type
Constant Current
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
15 ~ 30V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.4A