HLG-40H-36A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
1.12A 33 ~ 40V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HLG Series High-Performance LED Drivers | Datasheet Preview
HLG-40H-36A
DigiKey Part Number
1866-2527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-40H-36A
Description
LED DVR CC/CV AC/DC 33-40V 1.12A
Detailed Description
EDA/CAD Models
HLG-40H-36A Models
Category
Current - Output (Max)
1.12A
Power (Watts)
40 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
88.5%
Size / Dimension
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
33 ~ 40V