LNE-36V185WDAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 2
In Stock: 37
In Stock: 0
In Stock: 4
In Stock: 9
In Stock: 10
In Stock: 8
In Stock: 12
In Stock: 6
In Stock: 114
5.2A 18 ~ 36V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
LNE-36V185WDAA
DigiKey Part Number
1145-1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNE-36V185WDAA
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 36V 5.2A
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Isolation
3.85 kV
Manufacturer
Delta Electronics
Dimming
Analog, PWM
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Bulk
Ratings
IP67
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93.5%
Type
Constant Current, Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
8.03" L x 2.68" W x 1.53" H (204.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
UL
Voltage - Input (Min)
90VAC
Standard Number
50581; 55015; 55024; 61000-3-2; 61000-3-3; 61347-1; 61347-2-13; 62384
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
18 ~ 36V
Weight
2.4 lbs (1.1 kg)
Current - Output (Max)
5.2A
Base Product Number
Power (Watts)
185 W