HEP-1000-24
DigiKey Part Number
1866-HEP-1000-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEP-1000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 305 VAC, 205 ~ 431 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote On/Off
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.20" L x 5.67" W x 1.91" H (310.0mm x 144.0mm x 48.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 205 ~ 431 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
42 A