HEP-100-24A
DigiKey Part Number
1866-2254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEP-100-24A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 96W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Size / Dimension
7.72" L x 2.68" W x 1.53" H (196.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
4 A