HBG-160-24DA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.6A 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HBG-160-24DA
DigiKey Part Number
1866-HBG-160-24DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBG-160-24DA
Description
LED DRIVER CC 160W
Detailed Description
Category
Power (Watts)
156 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
92%
Size / Dimension
5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
2.6A