GST36U12-P1J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 2,487
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
GST36U12-P1J
DigiKey Part Number
1866-2135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST36U12-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GST36U12-P1J Models
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSMI, CB, cULus, EAC
Current - Output (Max)
3A
Base Product Number
Power (Watts)
36 W