GST25A12-P1J
DigiKey Part Number
1866-2090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST25A12-P1J
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 25 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GST25A12-P1J Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.66" L x 2.13" W x 1.42" H (93.0mm x 54.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BIS, BSMI, CB, CCC, CE, cULus, EAC, GS, KC, PSE, RCM, SIRIM
Current - Output (Max)
2.08A
Base Product Number
Power (Watts)
25 W