ELG-100-48B
DigiKey Part Number
1866-1458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-48B
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 24-48V 2A
Detailed Description
2A 24 ~ 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
96 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
24 ~ 48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A