HLG-100H-48B
DigiKey Part Number
1866-2314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-100H-48B
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 24-48V 2A
Detailed Description
2A 24 ~ 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
HLG-100H-48B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
96 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
93%
Size / Dimension
7.72" L x 2.68" W x 1.53" H (196.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
24 ~ 48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A