DKMW30G-15
DigiKey Part Number
1866-1364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DKMW30G-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
1A, 1A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)