EPM25751V-12R-1R2D
DigiKey Part Number
283-EPM25751V-12R-1R2D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM25751V-12R-1R2D
Description
DC DC CONV 30W 18-75VIN 12VOUT
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.25A, 1.25A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
90.5%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)