DDRH-15-12P
DigiKey Part Number
1866-DDRH-15-12P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDRH-15-12P
Description
I/P:150~1500VDC;O/P:12V/0~1.25A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 150V - 1500V Input
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
High Voltage - Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
150V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
1500V
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.98" H (76.2mm x 50.8mm x 25.0mm)