A301-150-F3
DigiKey Part Number
A301-150-F3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A301-150-F3
Description
INVERTER 12VDC 150W 1 OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 150 W Power Output Continuous Inverter 1 AC Outlets NEMA 5-15R North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Cigarette Lighter Plug
Series
Power - Output Continuous
150 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
300 W
Part Status
Active
Remote Capability
No
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
230VAC
Size
6.50" L x 3.70" W x 2.72" H (165.0mm x 94.0mm x 69.0mm)
Voltage - Input
12VDC