FL1M-8FW-1-R110V
DigiKey Part Number
458-1784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1M-8FW-1-R110V
Description
LED PNL IND RED 10MM WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 150° 110V 20mA Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.31" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
10mm, T-3 1/8
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
1000 ~ 1500mcd
Lamp Color
Red
Viewing Angle
150°
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP65
Voltage
110V