TRF600-150-2
DigiKey Part Number
TRF600-150-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
TRF600-150-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRF600-150-2
Description
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (600V Int) 150 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
17 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
250V (600V Int)
Size / Dimension
0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
3 A