LVR200K-240
DigiKey Part Number
LVR200K-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVR200K-240
Description
PTC RESET FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 2 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
89 mOhms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
221 mOhms
Series
Resistance - 25°C (Typ)
131 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
240V (265V Int)
Size / Dimension
0.980" L x 0.161" W (24.90mm x 4.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Height - Seated (Max)
1.370" (34.80mm)
Current - Trip (It)
4 A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Current - Max
20 A