SMAJ100CA
DigiKey Part Number
SMAJ100CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ100CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ100CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ100CA
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ100CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
Yes
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V