S6004DS1RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,629
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 763
STMicroelectronics
In Stock: 556
In Stock: 501
SCR 600 V 4 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK)
S6004DS1RP
DigiKey Part Number
S6004DS1RP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6004DS1RP
Description
SCR 600V 4A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Off State (Max)
2 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 30A
Voltage - Off State
600 V
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 µA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (AV)) (Max)
2.5 A