TN1215-600B
DigiKey Part Number
497-16222-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN1215-600B
Description
SCR 600V 12A DPAK
Detailed Description
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
TN1215-600B Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 115A
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
8 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A