LSIC2SD120D20A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 800
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 168
Datasheet
Parametric Equivalent
SMC Diode Solutions
In Stock: 1
Datasheet
Diode 1200 V 55A Surface Mount TO-263-2L
LSIC2SD120D20A
DigiKey Part Number
18-LSIC2SD120D20ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-LSIC2SD120D20ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD120D20A
Description
DIODE SIL CARB 1200V 55A TO2632L
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1310pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Last Time Buy
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
55A
Supplier Device Package
TO-263-2L
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)