DCK20I1200PC
DigiKey Part Number
238-DCK20I1200PCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCK20I1200PC
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A TO-
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 43A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
1000pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
43A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 40 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C