DST10100S
DigiKey Part Number
F7418TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7418CT-ND - Cut Tape (CT)
F7418DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DST10100S
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277B
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DST10100S Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 10 A