0466.500NR
DigiKey Part Number
F1454TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1454CT-ND - Cut Tape (CT)
F1454DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0466.500NR
Description
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC
Detailed Description
500 mA 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
0466.500NR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.006
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
63 V
DC Cold Resistance
0.248 Ohms