028707.5U
DigiKey Part Number
028707.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
028707.5U
Description
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE ATO
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 A 32 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, ATO/ATC
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
60.0
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Requires Holder
Color
Brown
Fuse Type
Size / Dimension
0.752" L x 0.201" W x 0.484" H (19.10mm x 5.10mm x 12.30mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
10.91 Ohms