01550320ZXU
DigiKey Part Number
F1888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01550320ZXU
Description
FUSE HLDR BLADE 32V 20A PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 20 A 32V 1 Circuit Blade Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
01550320ZXU Models
Category
For Use With/Related Products
ATC, ATO
Mfr
Fuse Type
Blade
Series
Fuseholder Type
Holder
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Crimp
Fuse Size
0.75" L x 0.2" W (19.1mm x 5.1mm)
Contact Material
Brass
Current Rating (Amps)
20 A