L60030C2C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-L60030C2C-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L60030C2C |
Description | FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fuse Block 30 A 600V 2 Circuit Cartridge Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | For Use With/Related Products 5AG, 13/32" x 1-1/2" (Midget) |
Mfr | Fuse Type Cartridge |
Series | Fuseholder Type Block |
Packaging Box | Number of Circuits 2 |
Part Status Active | Voltage |
Mounting Type | Termination Style Box Lug |
Fuse Size 0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm) | Contact Material Copper Alloy |
Current Rating (Amps) 30 A | Contact Finish Tin |