0FLU.440M
DigiKey Part Number
5666-0FLU.440M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0FLU.440M
Description
FUSE CARTRIDGE 440MA 1KVAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
440mA 1 kVAC 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
1 kVAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Applications
Multi-Meters
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UR
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
440mA
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)