0FLU.440T
DigiKey Part Number
5666-0FLU.440T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0FLU.440T
Description
FUSE CRTRDGE 440MA 1KVAC/VDC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
440mA 1 kVAC 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0FLU.440T Models
Category
Voltage Rating - AC
1 kVAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Applications
Multi-Meters
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UR
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
440mA
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)