DCNLR100NB12
DigiKey Part Number
5346-DCNLR100NB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLR100NB12
Description
CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 100 A 12VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
DCNLR100NB12 Models
Category
Contact Rating (Current)
100 A
Switching Voltage
60VDC - Max
Series
Termination Style
Stud
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1 VDC
Coil Voltage
12VDC