ALEV100-BA
DigiKey Part Number
2040-ALEV100-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV100-BA
Description
ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
461 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
5.5W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
26Ohms