DCNHS40NG12
DigiKey Part Number
5346-DCNHS40NG12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNHS40NG12
Description
High Current Switches
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 40 A 12VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
DCNHS40NG12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1 VDC
Part Status
Obsolete
Contact Material
Copper
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
3W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
48Ohms