DCNEVT150-B
DigiKey Part Number
5346-DCNEVT150-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNEVT150-B
Description
DC CONTACTOR 150A 450V 12VIN
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 150 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Contact Rating (Current)
150 A
Series
Switching Voltage
450VDC - Nom
Packaging
Bulk
Termination Style
Stud
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Voltage
12VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC