A15973-16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Laird Technologies - Thermal Materials
In Stock: 0
Datasheet
Thermal Pad Green 228.60mm x 228.60mm Square
A15973-16
DigiKey Part Number
926-1125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A15973-16
Description
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GREEN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness
0.160" (4.06mm)
Manufacturer
Material
Silicone Elastomer
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Thermal Conductivity
1.2W/m-K
Part Status
Obsolete
Shelf Life
24 Months
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Certification
Shape
Square
Base Product Number
Outline
228.60mm x 228.60mm