A18053-16
DigiKey Part Number
926-A18053-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A18053-16
Description
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Green 228.60mm x 228.60mm Square
Category
Outline
228.60mm x 228.60mm
Manufacturer
Laird Technologies - Thermal Materials
Thickness
0.160" (4.06mm)
Series
Material
Silicone Elastomer
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Thermal Resistivity
1.59°C/W
Usage
Multi
Thermal Conductivity
1.2W/m-K