MGV04021R0M-10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Laird-Signal Integrity Products
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 27mOhm Max Nonstandard
MGV04021R0M-10
DigiKey Part Number
240-2802-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV04021R0M-10
Description
FIXED IND 1UH 4.5A 27 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MGV04021R0M-10 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)