MGV04021R0M-12
DigiKey Part Number
240-3214-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV04021R0M-12
Description
FIXED IND 1UH 5A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 5 A 27mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A