T-51750GD065J-LW-BHN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Kyocera International, Inc.
In Stock: 119
Datasheet
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 6.5" (165.10mm) 640 x 480 (VGA)
T-51750GD065J-LW-BHN
DigiKey Part Number
73-13889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T-51750GD065J-LW-BHN
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 6.5"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
132.50mm W x 99.40mm H
Manufacturer
Kyocera International, Inc.
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Part Status
Obsolete
Interface
Parallel, 18-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.07mm W x 0.21mm H
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
6.5" (165.10mm)