TCJD227M010S0040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 700
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 7,651
Datasheet
In Stock: 10,927
In Stock: 965
Vishay Polytech
In Stock: 487
KEMET
KEMET
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
TCJD227M010S0040
DigiKey Part Number
478-TCJD227M010S0040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD227M010S0040
Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz