SR207C103KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR207C103KAR
DigiKey Part Number
SR207C103KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR207C103KAR
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)