SR307C103KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 15,813
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
KEMET
In Stock: 54
Upgrade
KEMET
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 76
Similar
10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR307C103KAA
DigiKey Part Number
SR307C103KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR307C103KAA
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)