SR201C333KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
Murata Electronics
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
KEMET
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR201C333KAA
DigiKey Part Number
478-SR201C333KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C333KAA
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)