K333K20X7RH53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
KEMET
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K333K20X7RH53H5
DigiKey Part Number
K333K20X7RH53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K333K20X7RH53H5
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K333K20X7RH53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)