CDR04BX104AKUS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 17
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 1812 (4532 Metric)
CDR04BX104AKUS
DigiKey Part Number
1010-1004-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR04BX104AKUS
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX 1812
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDR04BX104AKUS Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Failure Rate
S (0.001%)
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.080" (2.03mm)