1812VC224KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 2,979
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 280
Datasheet
TDK
In Stock: 3,476
TDK
Murata Electronics
In Stock: 35
0.22 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Ceramic 1812
1812VC224KAT2A
DigiKey Part Number
1812VC224KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812VC224KAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812VC224KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.040" (1.02mm)