0805YC394MAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 9,829
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
Direct
Vishay Vitramon
KEMET
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
0.39 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805YC394MAT2A
DigiKey Part Number
0805YC394MAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YC394MAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805YC394MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)