C0805C394J4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,654
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 9,829
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.39 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
cut-tape-render
C0805C394J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C394J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C394J4RACTU
Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C394J4RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)