APA2106QBC/D
DigiKey Part Number
754-1425-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1425-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1425-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA2106QBC/D
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APA2106QBC/D Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
460nm
Size / Dimension
2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.70mm x 0.60mm